Sezon na pracę tymczasową

Data dodania: 22.06.2016


Okres wakacyjny jest dla jednych okazją do wypoczynku i naładowania życiowych baterii. Ale dla licznej grupy jest to czas wzmożonej pracy i możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy przed jesienią. Sezon wakacyjny zawsze przynosi ożywienie na rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w corocznych statystykach dotyczących bezrobocia. Jaką pracę można podjąć w okresie letnim?  

Jaka praca

Tradycyjnie najwięcej ogłoszeń o pracy jest związanych bezpośrednio z wypoczynkowych charakterem tego czasu, a więc z branżą turystyczną, gastronomiczną czy hotelarską. W kraju najwięcej ofert pracy pochodzi od pracodawców z kurortów nadmorskich i miejscowości położonych w górach. Ale z uwagi na coraz większe problemy firm ze znalezieniem pracowników, okres wakacyjny to także więcej ogłoszeń o pracy w branżach niezwiązanych tak ściśle z turystyką i rekreacją. Dla chętnych nie zabraknie ofert pracy w produkcji, na magazynach czy przy prostych zadaniach w firmach przemysłowych.

Jaka płaca

Grupa Work Service zajęła się badaniem wysokości wynagrodzeń najbardziej popularnych zawodów związanych z pracą sezonową w okresie wakacyjnym. Zazwyczaj najniższe wynagrodzenie przyznawane jest pracownikom, którzy są zatrudnieni przy zbiorach owoców czy warzyw, jednak może się to różnić w zależności od rozmiaru firmy pracodawcy. Na końcu stawki znalazło się stanowisko kelnera, jednak warto pamiętać, że oprócz pensji podstawowej można tu liczyć na napiwki, które nie były wliczane do wysokości wynagrodzenia. Na nieco wyższą pensję może liczyć pracownik produkcji czy magazynier oraz pomocnik biurowy, zazwyczaj na zastępstwo na czas wakacyjnych urlopów. Według większości ofert pracy wynagrodzenie proponowane pracownikom sezonowym wynosi średnio 13 złotych brutto za godzinę.

Uwaga na oszustów

Jak co roku okres wzmożonego zatrudnienia sezonowego to także czas żniw dla oszustów, którzy wykorzystują to, że większość z nas szuka pracy przez internet. Jak wystrzec się prób wyłudzenia pieniędzy i nieuczciwych osób, podających się za rekruterów? Podstawą jest szukanie ogłoszeń o pracy na portalach, które udostępniają jedynie bezpieczne oferty od pewnych pracodawców i agencji zatrudnienia. Uczciwe oferty pracy można poznać po tym, że kandydat widzi dane potencjalnego pracodawcy, nikt nie wymaga od niego wnoszenia opłat tytułem rekrutacji, a sam portal z ogłoszeniami o pracy (zobacz: Szukampracy.pl) współpracuje z wieloma firmami i legalnie działającymi agencjami zatrudnienia.