Referencje w liście motywacyjnym

Data dodania: 04.11.2016


Każdy pracodawca ceni sobie referencje od poprzednich przełożonych, dlatego coraz częściej w ofertach pracy pojawia się prośba o listy referencyjne przesłane wraz z CV i listem motywacyjnym. Jeśli chcesz umieścić referencje w liście motywacyjnym to z pewnością przyda Ci się wiedza na temat w jaki sposób to zrobić. Warto również zastanowić się nad tym kiedy umieszczanie referencji jest nie wskazane i w jakiej sytuacji powinniśmy z tego zrezygnować.

Gdzie umieścić referencje?

Referencje umieszczamy pod listem motywacyjnym. Na końcu listu motywacyjnego możesz wpisać na przykład: „Kontakt referencyjny” oraz podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz stanowisko osoby, która może udzielić referencji ustnych. Najlepiej zamieścić kontakt do naszego bezpośredniego przełożonego czy szefa działu, w którym pracowaliśmy. List motywacyjny z referencjami z pewnością pozwoli nam jeszcze lepiej wypaść w oczach potencjalnego pracodawcy, co może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie stanowiska, o które się staramy.
Jeśli posiadasz listy referencyjne, możesz na końcu listu motywacyjnego napisać adnotację: „Referencje dostępne na życzenie”. Niemniej jednak nie zapomnij o tym, że w przypadku zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną musisz zabrać referencje ze sobą.

Kiedy nie zamieszczać referencji?

Aby zamieścić referencje w liście motywacyjnym musisz być całkowicie pewny, że osoba, która będzie Ci je wystawiać, wypowie się na Twój temat pozytywnie. Jeśli takiej pewności nie masz, to raczej zrezygnuj z zamieszczenia kontaktu referencyjnego. Negatywne referencje z pewnością nie pomogą Ci w pomyślnym przejściu procesu rekrutacji.

Jeśli nie umieszczasz w liście motywacyjnym kontaktu referencyjnego, a zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, musisz liczyć się z tym, że rekruter może zapytać Cię o Twoje referencje. Warto wcześniej przygotować sobie ewentualną odpowiedź na takie pytanie. Pamiętaj także, że rekruterzy często weryfikują podane przez nas referencje, dlatego wypowiadając się na ten temat warto trzymać się tylko i wyłącznie faktów.


Autor: Agencja zatrudnienia i pracy tymczasowej KS Service