Młoda mama na rynku pracy – jak wrócić do aktywności zawodowej?

Data dodania: 29.03.2016


Ciąża i posiadanie dziecka to dla większości kobiet jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu, a czas który świeżo upieczona mama może poświęcić na opiekę nad pociechą jest bezcenny. Jednak prędzej czy później do głosu dochodzą realia codziennego życia, które wymuszają na kobiecie między innymi powrót do pracy. Jednak nie zawsze młode mamy mogą sobie pozwolić na powrót do pracy w takiej samej formie, jak przed zajściem w ciążę. Jakie są inne możliwości?

Dzisiejszy rynek pracy charakteryzuje się nastawieniem na dużą mobilność i elastyczność form zatrudnienia, co samo w sobie jest już pomocne dla kobiet, które chcą stopniowo i powoli powracać do pełnej aktywności zawodowej. Wśród tego typu możliwości można wymienić między innymi: pracę w niepełnym wymiarze czasu, samozatrudnienie, pracę zdalną czy pracę w formie tymczasowej. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Praca w niepełnym wymiarze czasu jest o tyle korzystna, że pozwala na wykonywanie pracy na warunkach typowych dla tradycyjnego zatrudnienia przy jednoczesnym ograniczeniu godzinowego wymiaru pracy. Z perspektywy pracodawcy także jest to atrakcyjna forma współpracy z podwładnymi, ponieważ pozwala na doskonałe dostosowanie czasu i kwoty wynagrodzenia jaką musi przeznaczyć na wypłatę pensji dla danego pracownika, do aktualnego zapotrzebowania i możliwości finansowych swojej firmy. Krótko mówiąc: pracodawca może współpracować na przykład z młodą mamą, nie rezygnując z jej cennych umiejętności, ale redukując czas pracy do możliwości takiego pracownika.

Samozatrudnienie wymaga już większego zaangażowania ze strony pracownika, chociażby na poziomie wymogów formalnych. W tej sytuacji na osobie samozatrudnionej spoczywa obowiązek zarejestrowania swojej działalności gospodarczej oraz dopilnowania wszelkich związanych z nią płatności, w tym także niezbędnych składek społecznych czy ubezpieczeniowych. Na tle innych form działalności gospodarczej, ta jednoosobowa jest stosunkowo prosta jeśli chodzi o przepisy prawne i nie wymaga na wstępie dużych nakładów finansowych. Doświadczenie pokazuje, że pracodawcy chętnie podejmują współpracę z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ nie wiąże się to dla nich z dużymi obciążeniami czy odpowiedzialnością.

Praca zdalna, nazywana także telepracą to rodzaj zatrudnienia, w którym pracownik może wykonywać swoje obowiązki na odległość. Jest to więc jedna z chętniej wybieranych form współpracy w przypadku kobiet, które zostały niedawno matkami. Jednak dość trudno jest znaleźć ciekawą i rzetelną ofertę pracy zdalnej. Bardzo często można natrafić na ogłoszenia sygnowane określeniem „praca w domu”, „zarabianie przez Internet”, jednak nie zawsze za taką ofertą stoi uczciwy pracodawca – warto więc mieć się na baczności.

Alternatywą jest także zatrudnienie w formie pracy tymczasowej. W tym przypadku umowa obejmuje trzy podmioty: pracownika, agencję zatrudnienia i pracodawcę użytkownika. Osoba poszukująca zatrudnienia zazwyczaj znajduje interesujące ją oferty pracy dzięki współpracy właśnie z agencją pośrednictwa pracy, jednak nie jest to zasadą. Równie dobrze można poszukać pracy tymczasowej na ogólnodostępnych stronach z ogłoszeniami o pracę. Większość zagadnień formalnych, na czele z wypłacaniem wynagrodzenia spoczywa na agencji zatrudnienia. Zakres obowiązków i wymagań względem pracownika ustalają ze sobą pracodawca i agencja.

Możliwości elastycznego zatrudnienia są obecnie na tyle różnorodne, że każdy powinien znaleźć formę odpowiednią dla swojej indywidualnej sytuacji – a dzięki zachowaniu ciągłości w zatrudnieniu, w dowolnym czasie młoda mama może powrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin, na tradycyjnym etacie – chyba, że okaże się, że przyjęta czasowo elastyczna forma zatrudnienia zdaje egzamin także na dłuższą metę.

Na portalach z ogłoszeniami o prac (zobacz: Szukampracy.pl) można znaleźć oferty pracy z różnych dziedzin, z podziałem na formę zatrudnienia – od etatu, przez tymczasową, aż po kontrakt.