Praca tymczasowa – czy warto podjąć takie zatrudnienie?

Data dodania: 14.12.2015


Polski rynek pracy od wielu lat boryka się z problemem bezrobocia wśród wielu grup społecznych – na kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia narzekają między innymi absolwenci uczelni wyższych, osoby starsze czy świeżo upieczone matki, próbujące wrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka. Eksperci polecają w takich przypadkach podjąć się pracy tymczasowej. Kogo powinna zainteresować taka formy zatrudnienia oraz czy w ogóle warto próbować?

Czym właściwie jest praca tymczasowa?

W przeciwieństwie do tradycyjnych stosunków pracy, w przypadku pracy tymczasowej występują trzy strony umowy. Pierwszą z nich jest agencja zatrudnienia, która specjalizuje się w procesach rekrutacji i prowadzenia bazy kandydatów na różne stanowiska. Kolejną stroną jest pracodawca-użytkownik, czyli podmiot, do którego jest delegowany pracownik, aby wykonywać swoje obowiązki. W końcu, trzecią stroną jest pracownik, który jest zatrudniany przez agencję pracy, jednak zakres swoich zadań zawodowych wykonuje w miejscu wskazanym przez pracodawcę. Aby w pełni rozjaśnić sytuację, w praktyce wygląda to następująco: przedsiębiorstwo lub firma, w wyniku okresowego zapotrzebowania na dodatkowych pracowników lub, żeby odciążyć swój dział kadr korzysta z usługi agencji zatrudnienia. Te dwie strony podpisują między sobą umowę, w której agencja zobowiązuje się do znalezienia odpowiedniego kandydata na stanowisko. Następnie prowadzi rekrutację, między innymi na portalach z ofertami pracy, w wyniku której proponuje swojemu klientowi pracownika. Ten zaś zostaje wysłany, aby wykonywać powierzone mu zadania w miejscu pracy, które jest określane przez pracodawcę.
Formalnie rzecz ujmując, za takie kwestie jak wszelkie rozliczenia, wypłata wynagrodzenia, zwolnienia lekarskie czy wnioski urlopowe, pracownik kieruje nie do pracodawcy, u którego wykonuje swoje obowiązki, lecz do agencji zatrudnienia. Pracodawca odpowiada za to, aby dopilnować spełniania zasady równego traktowania, która oznacza tyle, że pracownik tymczasowy ma takie same prawa i powinien być traktowany na równi z innymi osobami zatrudnionymi na tradycyjnej umowie o pracę.

Dla kogo?

Pracę tymczasową może podjąć każdy, zwykle nie wymaga to żadnych specjalnych uprawnień ani certyfikatów. Firmy i przedsiębiorcy poszukują dodatkowej siły roboczej w wielu branżach i w różnych okresach czasowych. Dzięki ostatnim zmianom w przepisach pracodawcy nie są już ograniczani przez konieczność wstrzymywania się od zatrudniania w okresie 6 miesięcy od zwolnień grupowych. Pozwala to na nawiązywanie umów, kiedy sytuacja ekonomiczna firmy się poprawia i w efekcie wpływa na jej ponowny rozruch oraz płynne funkcjonowanie. Z podjęcia pracy tymczasowej skorzystają ci kandydaci, którym zależy na poszerzeniu wachlarza swoich umiejętności i doświadczenia zawodowego. Jednocześnie elastyczny czas pracy pozwala na pracę, bez konieczności przerwania nauki, choćby w przypadku studentów. Praca tymczasowa to również możliwość wspomożenia domowego budżetu, czasami z perspektywą stałego zatrudnienia w przyszłości. Nie należy też odrzucać możliwości takiej formy zatrudnienia, jeżeli po prostu ktoś ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy, na przykład na etacie.

Odpowiadając na zadane na początku pytanie – warto podjąć się pracy tymczasowej, szczególnie jeżeli ktoś ma problem ze znalezieniem zatrudnienia na tradycyjnych warunkach. Nie jest to praca gorsza pod względem warunków socjalnych czy traktowania pracowników. Jedynie nietrwały okres pracy może zniechęcać, aczkolwiek dla niektórych może to być zaleta, która sprawi, że kandydat może być mobilny i próbować różnych rzeczy. A ciekawy wybór ofert o pracę tymczasową (i stałą) można znaleźć na portalu z ogłoszeniami o pracy szukampracy.pl.

 

Sprawdź także portal z ogłoszeniami lokalnymi z Kołobrzegu: ogłoszenia Kołobrzeg.