Co to jest agencja zatrudnienia?

Data dodania: 20.01.2016


W Polsce idea pracy tymczasowej przyjęła się doskonale i spełnia swoją funkcję na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Wiele osób, które mają problem ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia decyduje się ostatecznie na poszukiwanie pracy właśnie w formie tymczasowej. Zwykle najprostszą drogą jest skierowanie się do agencji zatrudnienia. Czym dokładnie zajmują się takie agencje i jakie spoczywają na nich obowiązki?

Sama idea pracy tymczasowej jest dość prosta. W teoretycznym założeniu praca tymczasowa jest kierowana głównie do tych pracodawców, którzy w określonym czasie potrzebują wsparcia kadrowego, a nie wymagają nawiązana stałej współpracy po takim okresie (SzukamPracy.pl). Inne przypadki, które powinny obejmować zawieranie umów tymczasowych to takie, kiedy osoby zatrudnione na etacie nie są w stanie wykonać danych zobowiązań w określonym terminie lub osoba zatrudniona tymczasowo wykonuje obowiązki zawodowe pracownika czasowo nieobecnego w firmie (czyli po prostu jako zastępstwo). Pracownik nie może zostać przyjęty na zasadzie zatrudnienia tymczasowego, między innymi jeśli obowiązki jakie miałby wykonywać można określić jako szczególnie niebezpieczne lub, gdyby miał w ten sposób zastąpić etatowego pracownika, który w danym okresie uczestniczy w strajku.

Ze strony pracowników taka forma zatrudnienia jest najczęściej doceniana przez osoby, które z różnych przyczyn mają problemy ze znalezieniem stałej pracy. Do tej grupy zalicza się między innymi osoby starsze, w tym emerytów, którzy chcą sobie dorobić czy ludzi młodych, którzy choćby z braku doświadczenia nie otrzymują propozycji zawarcia etatowych umów o pracę. Również świeżo upieczone matki czy aktywni studenci często są pracownikami tymczasowymi, w ten sposób stopniowo powracając lub wchodząc na rynek pracy. Pracodawcy również doceniają elastyczną formę zatrudnienia, jaką oferuje współpraca wynikająca z agencjami pracy.

A żeby znaleźć odpowiednie oferty pracy tymczasowej zwykle zainteresowani udają się do agencji zatrudnienia – albo stacjonarnie, przez osobistą wizytę w siedzibie takiej placówki, albo przez zapoznanie się z ich ofertą przez internetowe portale z ogłoszeniami o pracę. Jest to o tyle wygodne i pewne rozwiązanie, że agencja przedstawia kandydatom oferty pracy od sprawdzonych pracodawców. Ma to szczególne znaczenie, jeśli myślimy nad podjęciem zatrudnienia poza granicami kraju, gdzie ryzyko natrafienia na nieuczciwego pracodawcę wiąże się z dużo większym zagrożeniem i gorszymi konsekwencjami.

Według polskiej legislacji zawierając umowę o pracę tymczasową pracownik de facto jest zatrudniony właśnie przez agencję. Jednak obowiązki zawodowe wykonuje na rzecz i w siedzibie konkretnego podmiotu, czyli pracodawcy właściciela. Za większość kwestii, między innymi wypłatę wynagrodzeń odpowiada agencja zatrudnienia.

Dlaczego warto w ogóle korzystać z takiego pośrednictwa? Przede wszystkim dlatego, że jest to uregulowana prawnie forma współpracy, która wbrew panującym wśród niektórych ludzi przekonaniom nie jest równoznaczna z wykorzystywaniem pracowników. Można o tym mówić, zwłaszcza w kontekście ostatniej nowelizacji prawa, która reguluje w sposób precyzyjny czas i ilość umów zawieranych na czas określony, po których ulega ona przekształceniu w umowę na czas nieokreślony.

Współpraca z agencją zatrudnienia niesie ze sobą również szereg innych korzyści dla pracownika, między innymi możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego, uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach i kursach, które mają podnosić kwalifikacje kandydatów i zwiększać ich atrakcyjność na rynku pracy.

 

Sprawdź także portal z ogłoszeniami lokalnymi z Kołobrzegu.